Bydgoska Masa Krytyczna - Antysmogowa

Antysmogowa Masa Krytyczna

Wszechobecny smog jest obecnie jednym z większych problemów dręczących polskie społeczeństwo. W walce z tym zjawiskiem wiele zależy od nas, a jednym ze sposobów poprawy jakości powietrza może być rower. Walka ze smogiem będzie tematem listopadowego przejazdu Bydgoskiej Masy Krytycznej.
Statystyki dotyczące obecności zanieczyszczeń w powietrzu są zatrważające. Stężenie pyłów w powietrzu powodujących szereg chorób u ludzi często jest trzy-, czterokrotnie wyższe niż dopuszczalne stężenie. Najnowsze statystyki pokazują, że w Polsce umiera 44 tys. osób rocznie z powodu chorób powiązanych ze smogiem. Co sami możemy zrobić, aby zmniejszyć ilość smogu? Wsiąść na rower!

Warto tutaj zwrócić uwagę na dwa aspekty. Jednym ze źródeł smogu są spaliny produkowane przez samochody. Jest to szczególnie widoczne w centrum Bydgoszczy, gdzie obecnie najtrudniej się oddycha. Im dalej znajdujemy się od zatłoczonych ulic, tym nasze powietrze jest czystsze. W myśl zasady „jeden samochód mniej” zachęcamy do pozostawienia swojego auta w domu i do codziennego korzystania z roweru. Jedna osoba, która dokona takiego wyboru nie wpłynie znacząco na poprawę jakości naszego powietrza, ale MASA ludzi już tak! Drugim aspektem jest fakt, że aktywność fizyczna, jaką jest jazda na rowerze, przynosi więcej korzyści. Co prawda, podczas wysiłku fizycznego wdychamy więcej smogu, ale jak donoszą norwescy naukowcy jazda na rowerze bardziej wydłuża życie niż skraca je smog (czytaj więcej: https://porady.bikeboard.pl/artykuly,pokaz,tq01t-jazda-na-rowerze-a-smog).

Nie uważamy oczywiście, że rower jest jedynym skutecznym środkiem w walce ze smogiem. Ale jest czynnikiem, na który sami mamy wpływ. O tym chcemy mówić na listopadowej Bydgoskiej Masie Krytycznej. Spotykamy się w piątek, 30 listopada o godz. 18:00 pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego przy ul. Wały Jagiellońskiej i stamtąd wyruszymy na ulice Bydgoszczy, by zamanifestować naszą obecność w ruchu ulicznym. Przypominamy, że nasz przejazd jest zalegalizowany i zabezpieczany przez Policję. Nie obowiązują zapisy. Pamiętajcie o oświetleniu. Do zobaczenia!

Przewiń do góry