Biała Masa Krytyczna 2021

Biała Masa Krytyczna 2021

Biała Masa Krytyczna 2021 przejedzie ulicami Bydgoszczy w piątek, 27 sierpnia. Wspominamy w ten sposób współinicjatora naszego ruchu Adama Sztejkę, który zginął 17 lat temu potrącony przez pijanego kierowcę.

Przez 17 lat na Bydgoskiej Masie Krytycznej pojawiało się mnóstwo rowerzystów. Niektórzy zostali na dłużej, niektórzy uczestniczyli tylko w kilku przejazdach, jeszcze inni przyjechali tylko raz, żeby sprawdzić, co to jest BMK. Adam Sztejka chciał wziąć udział w większej liczbie rowerowych manifestacji, bo to właśnie On zaczął współtworzyć Masę w Bydgoszczy. Głupota pijanego kierowcy sprawiła jednak, że ósma BMK była ostatnią, w której Adam wziął udział, w której ostatni raz wsiadł na rower, ostatni raz wyszedł z domu… 25 sierpnia po zakończonym przejeździe grupa rowerzystów wracała do domu ulicą Gdańską. Peleton zamykał Adam, który stał się ofiarą pijanego kierowcy. Karetka zabrała Go nieprzytomnego do szpitala, gdzie zmarł 9 września.

W 2020 roku na polskich drogach zginęło 249 rowerzystów. To tyle, ile brało udział w BMK przed pandemią przy dobrej pogodzie. Za każdą śmiercią stoi dramat rodziny, przyjaciół, ale też i sprawcy wypadku.

Sierpniowy przejazd jest określany jako Biała Masa Krytyczna 2021, dlatego prosimy o przyjazd w białych koszulkach. Ruszamy o godz. 18:00 ze Starego Rynku i przejedziemy ulicami Bydgoszczy, aby zamanifestować obecność rowerzystów w ruchu ulicznym. BMK zakończymy w Myślęcinku przy ulicy Gdańskiej w miejscu, gdzie 17 lat temu doszło do tego tragicznego wypadku.

Nie obowiązują zapisy. Każdy z uczestników zgromadzenia otrzyma pamiątkową szprychówkę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w BMK może wziąć udział 150 osób. Serdecznie zapraszamy!

Przewiń do góry