Bydgoska Masa Krytyczna - Biała Masa Krytyczna

Biała Masa Krytyczna

31 sierpnia też powinien wsiąść na rower, przywitać się ze znajomymi i jechać w Bydgoskiej Masie Krytycznej. Podczas najbliższego przejazdu będziemy wspominać współinicjatora naszego ruchu, Adama Sztejkę.

Biała MK jest trudnym przypomnieniem wydarzeń sprzed 14 lat. BMK w sierpniu 2004 roku miała być ósmym przejazdem i zakończyć się tak jak poprzednie. Tak się nie stało. Grupka rowerzystów wracała z Myślęcinka, kiedy w zamykającego peleton Adama uderzył samochód. Jak się później okazało, za kierownicą siedział pijany mężczyzna. Walka o życie Adama trwało długo, ale została przegrana 9 września. 25-latek zmarł w szpitalu, pozostawiając pogrążonych w smutku przyjaciół i rodzinę.

Dziś może nie doszłoby do takiej sytuacji. Infrastruktura rowerowa w Bydgoszczy zdecydowanie się rozwinęła, a nasze miasto zostało uznane za najbezpieczniejsze dla rowerzystów w skali całego kraju. Może… Adam nie zginął jednak dlatego, że wówczas nie było drogi rowerowej. Adam zginął przez głupotę ludzką człowieka, który wsiadł pijany do samochodu, który musiał później żyć ze świadomością pozbawienia życia drugiej osoby. Nie trzeba zresztą być pijanym, aby spowodować śmiertelny wypadek. W tym roku z kraju docierało do nas mnóstwo informacji o śmierci rowerzystów na drodze. Niepotrzebnej śmierci. 

Ta Biała Masa Krytyczna ma również trafić do kierowców, którzy wsiadając do auta biorą odpowiedzialność za zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego w miejscu wypadku sprzed 14 lat stoi biały rower tzw. „ghost bike”, który przypomina o Adamie, ale jednocześnie ma być znakiem i przypomnieniem dla kierowców.

31 sierpnia spotykamy się pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego przy ul. Wały Jagiellońskie o godz. 18. Przyjeżdżamy w białych koszulkach. Stamtąd przejedziemy ulicami naszego miasta, aby zamanifestować obecność rowerzystów w ruchu ulicznym. Przejazd zakończymy przy Szosie Gdańskiej, w miejscu wypadku Adama, zapaleniem zniczy i minutą ciszy. Później chętne osoby zapraszamy na ognisko do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku – prowiant w swoim zakresie. Do zobaczenia!

Przewiń do góry