Współpracujemy z

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dyskusje z forum

 • Odp: Zabezpieczenie
  Cytat: abelardf w Kwiecień 06, 2017, 12:20:06Zależy jaki budżet chcesz przeznaczyć, ja osobiście używam https://www.rowertour.com/p/65356/abus-ivera-cable-7220-linka-stalowa-z-zamkiem nie jest drogo a daje radeTakie zapięcie można przeciąć w 2 minuty. Jak każdą linkę z resztą.
 • Odp: Zabezpieczenie
  Zależy jaki budżet chcesz przeznaczyć, ja osobiście używam https://www.rowertour.com/p/65356/abus-ivera-cable-7220-linka-stalowa-z-zamkiem nie jest drogo a daje rade
 • Odp: Rower jako sposób na odchudzanie
  jak ludzie kupują rowerki do treningu w domu żeby ćwiczyć i schudnąć to na pewno będzie lepszy efekt na standardowy rowerze 
 • PRZENIESIONY: Sprzedam rower Specialized Dolce
  Ten wątek został przeniesiony do Kupię, Sprzedam, Zamienię, Oddam.https://forumrowerowe.bydgoszcz.pl/index.php?topic=3022.0
 • Sprzedam rower Specialized Dolce
  Do Sprzedam rower szosowy dla kobiet firmy Specialized  model Dolce.Rozmiar 51 cm/wzrost 160-168 cm/rower jest w bardzo dobrym stanie co można stwierdzić po ogólnym wyglądzie.Ma kilka niedużych otarć wynikajacych z normalnej eksploatacji ,nie wpływających na ogólna estetykę wyglądu.Rower nie jest eksploatowany od 1,5 roku.Generalnie osprzęt jest firmy Shimano Claris.Data produkcji uwidoczniona na ramie to 15.08.2014r wiec eksploatowany był tylko przez jeden sezon.Przesyłam w załączeniu link do katalogu https://www.specialized.com/pl/pl/bikes/road/dolce/106368Informacj tel.517-360-890

Szukaj

Polub nas :-)

Co to jest Masa Krytyczna? Email

Idea Masy Krytycznej

Przejazd rowerowy Masy Krytycznej jest wyrażeniem swojej obecności na ulicy, podkreśleniem tożsamości i solidarności rowerzystów. Pojedynczy rowerzysta jest dla kierowcy niewidoczny, a dla decydenta - nieważny. Co innego kilkuset (albo [nie] daj Boże kilka tysięcy!) rowerzystów w jednym miejscu i o jednym czasie: są widoczni, zaraźliwi i robią wrażenie.
Masa jest wyrazem wolności poruszania się. Rowerzyści na ulicach zazwyczaj są tej wolności pozbawieni ze względu na wielki i niebezpieczny ruch samochodów. Masa Krytyczna przez swoją wielkość, gęstość i intensywność przywraca rowerzystom na ulicy bezpieczeństwo i wolność. Przynajmniej na chwilę.
Masa Krytyczna jest luzacką zabawą, w miarę możliwości z muzyką i sztukami wszelakimi (teatr uliczny, happening). Jest wspólnym spędzaniem czasu: grupowym powrotem rowerzystów z uczelni, pracy czy innych zajęć przez miasto.

Im więcej rowerów tym lepiej

Z kart historii

Wszystko zaczelo się 27 wrzesnia 1992 roku, kiedy to 4 przypadkowych cyklistów spotkało sie na ulicach San Francisco. Od tego czasu spotykaja sie oni regularnie, w kazdy ostatni piatek miesiaca aby wspolnie jezdzic na rowerze. Bardzo szybko idee ta podchwycili rowerzysci z innych miast i dzisiaj podobne imprezy odbywaja sie w ponad 230 miastach na swiecie, a liczba ta wciaz rosnie. Na niektore z nich przyjezdza kilkuset, a nawet kilka tysiecy rowerzystow (Londyn, Sydney, Melbourne, San Francisco...).
W Polsce Masy Krytyczne odbywaja sie już od 1998 r. Pierwsze miały miejsce w Warszawie. Teraz masy odbywaja sie w kilkunastu miastach Polski i są to Bełchatów, Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdynia, Inowrocław, Kalisz, Katowice, Kraków, Legionowo, Lublin, Łódź, Olsztyn , Ostrołęka, Otwock, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sanok, Stargard Szczeciński, Szczecin, Toruń, Tychy, Warszawa, Wrocław , Zielona-Góra.

Im więcej rowerzystów, tym lepiej

Masa Krytyczna jest to duża i stale rosnąca grupa jadących razem rowerzystów (w takiej sytuacji znanych także niekiedy jako Masoni Krytyczni). Encyklopedyczne znaczenie masy krytycznej to "minimalna masa materiału rozszczepialnego w określonym układzie geometrycznym i przy współdziałaniu z innymi materiałami wywołująca samorzutną reakcje łańcuchową". I o to właśnie chodzi - zebrać w jednym miejscu i w jednej chwili tak wielu rowerzystów, że nastąpi rodzaj reakcji łańcuchowej i następni rowerzyści zaczną pojawiać się samorzutnie.

"Nie blokujemy ruchu ulicznego, my nim jesteśmy"

Masa jest działaniem bez przemocy (non-violence), bez chamstwa i agresji (to jest trudne, ale możliwe). Masa nie blokuje ruchu ulicznego tylko jest ruchem ulicznym - po prostu zamiast korka samochodowego mamy korek rowerowy, równie legalny jak ten pierwszy, bądź tłumacząc dosłownie z oryginalnego hasła: "Nie blokujemy ruchu ulicznego, my nim jesteśmy" [We don't blocking trafic, we are the trafic!].

warszawska masa krytyczna

 

Przejazdy rowerowe Masy Krytycznej w Bydgoszczy

Masa Krytyczna odbywająca się w Bydgoszczy jest imprezą cykliczną, organizowaną przez Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna w każdy ostatni piątek miesiąca i rusza spod Hali Łuczniczka przy ul. Toruńskiej. Masa jedzie bez względu na pogodę, porę roku oraz wszelkie przeciwności, zawsze o stałej porze czyli o godzinie 18:00. Zwykle czekamy kilka minut na spóźnialskich.
Idea Masy Krytycznej w Bydgoszczy pojawiła się w 2004 r. za sprawą Ś.p. Adama Sztejki. Inicjatywa ta trwa do dziś. Więcej na temat historii masy i jej perypetii możesz przeczytać w  pamiętniku, w którym zgromadzone są relacje z przejazdów.
Przełomowym w historii Bydgoskiej Masy Krytycznej okazał się 2010 rok. Zalegalizowanie przejazdów, zabranie głosu w sprawie rozwoju infrastruktury rowerowej w mieście i założenie stowarzyszenia zadecydowały o tym, że BMK przestała być grupą anonimowych rowerzystów, a stała się rozpoznawalną organizacją rowerową.
W ramach przejazdów Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna nawiązało współpracę z Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku, w którym na zakończenie letnich przejazdów odbywały się ogniska, a także - Grupą Ratowniczą "Wstań", Strażą Miejską oraz Policją. Flaga SBMK pojawiła się także na Rajdzie Galerii Pomorskiej, Europejskim Dniu bez Samochodu oraz na rajdzie z okazji Dnia Serca.
Przejazdy Masy Krytycznej są przejawem walki o poprawę rowerowej infrastruktury, ale grupa skupiona wokół  stowarzyszenia nie ogranicza się jedynie do takich środków. Petycje składane w Urzędzie Miasta dały efekt w postaci wywołania dyskusji o ścieżce rowerowej na ul. Gdańskiej oraz ograniczenia ruchu samochodowego w obrębie Starego Rynku.

Przy współpracy ze Stowarzyszeniem Bydgoszcz Rowerowa została zorganizowana debata "Stary Rynek bez Samochodu", po której drogowcy zapewnili o wprowadzeniu zmian w obrębie bydgoskiej Starówki po jej rewitalizacji. Wprawdzie oczekiwania rowerzystów były większe, ale taka deklaracja też zobowiązuje. Natychmiastowy efekt dało inne podanie, po którym Rada Miasta zgodziła się na przewóz rowerów środkami komunikacji miejskiej. SBMK uczestniczyło również w konsultacjach w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, w wyniku których wybrano lokalizacje stojaków z propozycji nadesłanych do drogowców w ramach akcji "Wnioskuj o stojak". Podobne konsultacje zostały przeprowadzone z władzami LPKiW, które również zakupiły kilka stojaków. Rowerzyści włączają się również w działalność charytatywną, czego efektem była zbiórka 13,5 l krwi w trzy godziny. W grudniu po raz pierwszy w Bydgoszczy odbyło się spotkanie opłatkowe bydgoskich rowerzystów, co miało też zintegrować amatorów dwóch kółek.

Obecnie Bydgoska Masa Krytyczna działa już jako stowarzyszenie i prowadzi przygotowania do rozpoczęcia kolejnego sezonu rowerowego w Bydgoszczy. Najważniejsze cele na przyszły to zachęcenie większej liczby rowerzystów do uczestnictwa w przejazdach, organizacja Święta Cyklicznego i rozpoczęcie współpracy z nowymi władzami Bydgoszczy.

 

comments