Akcja "Jadę z mamą / Jadę z tatą", która ma poprawić widoczność i bezpieczeństwo rodziców jeżdżących ze swoimi dziećmi

Rowerowa akcja “Jadę z mamą / Jadę z tatą”

Nadeszła wiosna! Coraz lepsza pogoda, temperatury na plusie i pierwsze promienie słońca to dla wielu rowerzystów doskonała okazja, by rozpocząć sezon rowerowy. W związku z tym na ulicach pojawi się również wielu rodziców, którzy będą odwozili na jednośladzie swoje dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół. Nie zabraknie także cyklistów zabierających swoje pociechy na weekendowe wycieczki. Stąd też pojawił się pomysł, aby przeprowadzona została rowerowa akcja “jadę z mamą / jadę z tatą”.

Mimo rozwoju infrastruktury rowerowej w naszym mieście, nadal daleko nam jeszcze do miasta przyjaznego rowerzystom, w którym praktycznie wszędzie moglibyśmy poruszać się tylko i wyłącznie bezpiecznymi drogami dla rowerów. Często urywające się nagle drogi rowerowe pozostawiają cyklistów przed dylematem – jechać dalej po chodniku i narazić się na krzywe spojrzenia przechodniów i mandat czy też zjechać na jezdnię i kontynuować jazdę wśród samochodów, czego wielu rowerzystów nadal się obawia. W szczególnie trudnej sytuacji są rodzice jadący z dziećmi, którzy w żaden sposób nie chcą narażać zdrowia i życia własnych pociech. Chcemy wierzyć, że kierowcy którzy widzą rowerzystę z fotelikiem rowerowym czy przyczepką dziecięcą są dużo bardziej rozważni i ostrożni. Mimo wszystko, rozpoczynamy akcję, w ramach której będziemy rozdawać rodzicom odblaskowe naklejki na foteliki i przyczepki rowerowe oraz rowery cargo. Jaskrawe barwy i prosty przekaz powinny sprawić, że jazda z dzieckiem na rowerze będzie bezpieczniejsza.

Naklejki przygotowaliśmy w dwóch wariantach – dla mamy i dla taty. Wymiary 15×15 cm pozwalają na przyklejenie ich na większość dostępnych na rynku fotelików rowerowych, a jednocześnie sprawiają, że naklejki są widoczne i czytelne dla zbliżających się do nas kierowców. Krótki komunikat przypomina również kierującym samochodom o art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który określa, że odstęp od wyprzedzanego rowerzysty nie może być mniejszy niż 1 m. Dodatkowo naklejki wydrukowane są na wysokiej jakości folii odblaskowej dzięki czemu rowerzyści będą doskonale widoczni po zmroku. W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować firmie ERPLAST za wydruk naklejek i okazaną pomoc przy realizacji naszego projektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie go zrealizować.

Rowerowa akcja “Jadę z mamą / jadę z tatą” rozpocznie się już 22.03.2021. Odbiór naklejek będzie możliwy w zaprzyjaźnionym z naszym Stowarzyszeniem Przedsiębiorstwie Rowerowym – zapraszamy do serwisu stacjonarnego przy ulicy Leszczyna 17 w Bydgoszczy w godzinach: poniedziałek-piątek 11:00-19:00, sobota 9:00-14:00. W sezonie będziemy również rozdawać naklejki m.in. w Myślęcinku. O szczegółach będziemy informować na naszym profilu na facebook’u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry