Bydgoska Masa Krytyczna - rowerzysta też ma prawo

Rowerzysta też ma prawo


Tym razem to wiosna nas zaskoczyła i w najbliższych dniach można spodziewać się zwiększonej liczby rowerzystów na drogach. To dobra okazja, aby przy okazji lutowego przejazdu Bydgoskiej Masy Krytycznej przypomnieć najważniejsze zasady ruchu drogowego, dotyczące cyklistów i rowerzystów.

Brak prawa jazdy nie zwalnia rowerzystów ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Każdy, kto wsiada na rower musi wiedzieć, co oznaczają konkretne znaki drogowe, kto ma pierwszeństwo na danym skrzyżowaniu i z której strony można wyprzedzać auta. Przypominamy kilka zasad, które dla użytkowników roweru są najważniejsze:

Przy tej okazji warto też przypomnieć kilka zasad dla kierujących autem, dotyczących rowerzystów. W momencie wyprzedzania cyklistów kierujący autem musi zachować odstęp min. 1 m. Jeżeli jest to niemożliwe (np. z powodu zbyt wąskiego pasa ruchu) to znaczy, że ten manewr jest niemożliwy. Na większości przejazdów dla rowerzystów pierwszeństwo ma właśnie rowerzysta. Obowiązkiem kierowcy przed wjazdem na taki przejazd jest zmniejszenie prędkości (a najlepiej zatrzymanie się) i upewnienie się, czy do przejazdu nie zbliża się kierowca.

1. Jazda po chodniku jest zabroniona. Od tej zasady mamy trzy wyjątki: trudne warunki atmosferyczne; opieka nad dzieckiem do 10. roku życia; dopuszczalna prędkość aut przekracza 50 km/h, brak wydzielonej drogi dla rowerów, a chodnik jest szerszy niż 2 m.
2. Jeżeli wzdłuż jezdni biegnie droga rowerowa (wydzielona lub tzw. ciąg pieszo-rowerowy), to naszym obowiązkiem jest korzystanie z tej infrastruktury.
3. Obowiązkowe wyposażenie rowerów to dzwonek, sprawne hamulce oraz oświetlenie z przodu i z tyłu.
4. Rowerzyści ma możliwość poruszania się „pod prąd” na ulicach jednokierunkowych, gdzie takie rozwiązanie zostało dopuszczone. Przypominamy, że w Bydgoszczy mamy kilkanaście takich ulic i w najbliższym czasie będziemy wnioskować o zwiększenie tej liczby.

O tych zasadach będzie przypominać podczas lutowego przejazdu Bydgoskiej Masy Krytycznej. Spotykamy się w piątek, 22 lutego o godz. 18 przed pomnikiem Kazimierza Wielkiego przy Wałach Jagiellońskich i wyruszamy na bydgoskie ulice, by zamanifestować naszą obecność w ruchu ulicznym. Trasa będzie prowadziła kilkoma ulicami jednokierunkowi i w ten sposób chcemy rozpocząć nasze działania na rzecz zwiększenia liczby ulic jednokierunkowych. Udział w przejeździe jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy. Wystarczy wsiąść na rower i dołączyć do nas. Do zobaczenia 🙂

Przewiń do góry