Budżetowa Masa Krytyczna 2021

Budżetowa Masa Krytyczna

Przed nami pierwszy tej jesieni przejazd Masy Krytycznej. Budżetowa Masa Krytyczna – to hasło będzie nam przyświecać podczas najbliższego przejazdu, a tym samym skupimy uwagę na zwiększeniu wydatków na infrastrukturę rowerową.

Na początku tego roku na Zespole ds. Polityki Rowerowej Miasta Bydgoszczy przyjęliśmy kilkuletni plan rozwoju infrastruktury rowerowej. Jest to dokument wytyczający inwestycyjne kierunki w naszym mieście, które mają doprowadzić do ułatwienia codziennego korzystania z roweru jako środka transportu. Na pierwszy ogień poszła aktualizacja koncepcji planowanej infrastruktury wzdłuż ulic Krasińskiego – Markwarta – Skłodowskiej-Curie – Łęczycka, bo jest to projekt wyczekiwany od wielu lat. W kolejnym kroku ZDMiKP ogłosił przetarg na remont drogi rowerowej wzdłuż jednego z odcinków ulicy Fordońskiej (Kapliczna – Inflancka). W tym roku drogowcy powinni ogłosić jeszcze kilka przetargów. Zainteresowanych szczegółami tego planu odsyłamy do naszego tekstu ze stycznia br., który możecie znaleźć tutaj.

Plan na pierwszy rzut oka wydaje się być ambitny, ale daleko mu do stania się odpowiedzią na wszystkie rowerowe potrzeby bydgoszczan. W połowie tego roku dostaliśmy jasny sygnał, że mieszkańcy naszego miasta chcą rozwoju infrastruktury rowerowej, bo w konsultacjach związanych z najważniejszymi miejskimi inwestycjami, pierwsze cztery propozycje, które zdobyły najwięcej głosów, są w mniejszym lub większym stopniu związane z rozwojem ruchu rowerowego. Dlatego skierujemy apel do Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego o zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na ten cel, aby udało się skrócić czas realizacji tego planu. Wrzesień jest najlepszym momentem na taką inicjatywę, bo niedługo poznamy projekt przyszłorocznego budżetu.

Budżetowa Masa Krytyczna - wyniki konsultacji ws. kolejności inwestycji
Wyniki konsultacji ws. kolejności inwestycji © bydgoszcz.pl

Wrześniowa Budżetowa Masa Krytyczna ma być głośnym wyrażeniem potrzeby zwiększenia środków na rowerowe inwestycje. Zapraszamy 24 września o godz. 18:00 na Stary Rynek, skąd wyruszymy na bydgoskie ulice, by zamanifestować obecność rowerzystów w ruchu ulicznym. Przejazd zakończy się w tym samym miejscu. Przypominamy o obowiązkowym oświetleniu rowerów, bo Masa zakończy się już po zmroku. Przejazd odbędzie się zgodnie z obowiązującymi wytycznymi sanitarnymi. Serdecznie zapraszamy!

Przewiń do góry