Bydgoski Budżet ̶R̶o̶w̶e̶r̶o̶w̶y̶ Obywatelski 2021

Bydgoski Budżet ̶R̶o̶w̶e̶r̶o̶w̶y̶ Obywatelski – znamy wyniki

Za nami Bydgoski Budżet ̶R̶o̶w̶e̶r̶o̶w̶y̶ Obywatelski. Spośród 77 projektów (54 projekty osiedlowe, 21 projektów społecznych i 2 inwestycje ponadosiedlowe), które zyskały uznanie mieszkańców i zostaną zrealizowane, 8 z nich stanowią projekty rowerowe. Poniżej prezentujemy “sylwetki” zwycięzców, które przyczynią się do rozwoju infrastruktury w Bydgoszczy.

Rowerem nad Kanałem Bydgoskim

Bydgoski Budżet ̶R̶o̶w̶e̶r̶o̶w̶y̶ Obywatelski = Kanał Bydgoski. Bez wątpienia największym wygranym minionej edycji BBO jest właśnie to miejsce, gdyż wszystkie zgłoszone projekty z nim związane zostaną zrealizowane. Rowerzystów szczególnie powinny zainteresować projekt nr 7 na osiedlu Miedzyń-Prądy oraz projekt ponadosiedlowy nr 6. W ramach tego pierwszego kontynuowana zostanie rewitalizacja nabrzeży na odcinku od śluzy VI do wiaduktu kolejowego. Projekt ponadosiedlowy natomiast zakłada rewitalizację parku nad Starym Kanałem przy śluzie V i VI.

Zrewitalizowane ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż Kanału Bydgoskiego © bydgoszcz.pl

Wielka Pętla Fordonu po raz trzeci

Drugi projekt ponadosiedlowy, który zostanie zrealizowany to kontynuacja Wielkiej pętli Fordonu od Doliny Śmierci w kierunku ul. Józefa Grussa. To już kolejny rok, kiedy projekty związane z WPF zyskują uznanie mieszkańców. Już niebawem mają zacząć się prace związane z realizacją tej wyczekiwanej inwestycji.

Wielka Pętla Fordonu - trasa pieszo-rowerowa Bydgoski Budżet ̶R̶o̶w̶e̶r̶o̶w̶y̶ Obywatelski
Wizualizacja Wielkiej Pętli Fordonu © Rada Osiedla Nowy Fordon

Miasteczka ruchu drogowego

Na osiedlach Osowa Góra (na terenie ZS nr 24) i Kapuściska (przy SP nr 46) powstaną miasteczka ruchu drogowego. Dzięki tym inwestycjom młodzi rowerzyści będą mogli w bezpiecznych warunkach nauczyć się jazdy zgodnej z przepisami. Mamy też nadzieję, że wpłynie to na wyrobienie wśród młodzieży nawyku wykorzystywania roweru jako codziennego środka transportu.

Miasteczko ruchu drogowego w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy
Miasteczko ruchu drogowego w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy © praca własna

Drugi w mieście pumptrack

Przy ulicy Bartosza Głowackiego na Bartodziejach powstanie drugi w naszym mieście tor rowerowy pumptrack. Ten innowacyjny rowerowy plac zabaw stanowi idealne połączenie bezpiecznej zabawy, jazdy na rowerze i przebywania na świeżym powietrzu. Przeznaczony jest zarówno dla profesjonalistów jak i początkujących, a nawet dla całych rodzin.

Pumptrack na Miedzyniu
Pumptrack na Miedzyniu © praca własna

Budowa drogi dla rowerów na Bielawach

Na Bielawach najwięcej głosów zebrał projekt zgłoszony przez nasze Stowarzyszenie – przedłużenie drogi dla rowerów na Al. Powstańców Wielkopolskich (od końca DDR vis a vis Komendy Wojewódzkiej Policji do ulicy Jurasza). Droga rowerowa w tym miejscu ułatwi dojazd na jenośladzie do licznych bloków, sklepów czy szpitali znajdujących się w tym rejonie. W kolejnej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego na pewno będziemy chcieli kontynuować budowę DDR od ulicy Jurasza do Al. Wyszyńskiego, a tym samym spiąć kolejny fragment dróg rowerowych w naszym mieście.

Droga dla rowerów ulica Powstańców Wielkopolskich Bydgoszcz Bydgoski Budżet ̶R̶o̶w̶e̶r̶o̶w̶y̶ Obywatelski
Urywająca się DDR przy Al. Powstańców Wielkopolskich © praca własna

Co ma wspólnego nowy chodnik z rowerzystami?

Na Błoniu w ramach BBO zostanie wymieniony chodnik wzdłuż ulicy 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich od ulicy Stawowej do ulicy Szubińskiej. Nie jest to projekt związany z infrastrukturą rowerową, jednak chcemy złożyć wniosek, aby przy okazji prowadzonych prac wprowadzono na tej ulicy uspokojnie ruchu (ograniczenie prędkości do 30 km/h oraz zamontowanie progów zwalniających przed przejściami dla pieszych). Wielu rowerzystów zjeżdża w ulicę 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich z DDR przy ulicy Szubińskiej, jednak docierają do nas sygnały, że kierowcy nie przestrzegają tam ograniczenia prędkości do czego zachęca m.in. szeroka jezdnia.

Ulica 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich - Bydgoski Budżet ̶R̶o̶w̶e̶r̶o̶w̶y̶ Obywatelski
Zjazd z DDR na ulicę 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich © Google Street View

Dirt Park na Wzgórzu Wolności

Wzgórze Wolności wzbogaci się o Dirt Park, czyli o tor umożliwiający uprawianie kolarstwa grawitacyjnego. Lokalizacja pod trasą Uniwersytecką wybrana została ze względu na ukształowanie terenu, a jednocześnie zadaszenie w postaci mostu stanowić będzie ochronę przed opadami czy ostrym słońcem.

Rowerowy Budżet Obywatelski - Dirtpark Bydgoszcz
Miejsce, w którym planowane jest utworzenie Dirt Parku - © facebook @DirtParkBydgoszcz

Podsumowanie

Podsumowując, spośród 22 projektów rowerowych zgłoszonych do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku, które opisaliśmy w naszym poprzednim wpisie, 8 z nich zostanie zrealizowanych dzięki Waszym głosom. Bardzo żałujemy, że w Fordonie zabrakło zaledwie 3 głosów, aby kontynuowana była budowa drogi dla rowerów wzdłuż ul. Andersa (od ulicy Skarżyńskiego do Kleeberga). 

Jako Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna zgłosiliśmy 4 projekty. Na mały projekt społeczny pt. “Na szlaku z Bydgoską Masą Krytyczną” zagłosowało 157 osób, natomiast na “Szkołę nauki jazdy na rowerze dla dorosłych” 23 osoby. Zgłoszony przez nas rojekt ponadosiedlowy pt. “Podnóżki rowerowe” zdobył 307 głosów, a zwycięski projekt na Bielawach 107. Za wszystkie te głosy serdecznie dziękujemy.

Powody do zmartwienia wzbudza niestety słaba frekwencja, gdyż w głosowaniu wzięło udział ponad 18 tys. osób, gdzie w poprzednich latach udział w głosowaniu wzięło nawet 25 tysięcy osób.

Pozostaje teraz liczyć na szybką realizację wszystkich zwycięskich projektów, a my zaczynamy już powoli myśleć nad projektami, aby kolejny Bydgoski Budżet ̶R̶o̶w̶e̶r̶o̶w̶y̶ Obywatelski był faktycznie rowerowy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę