Bydgoska Masa Krytyczna - grafika na grudzień 2021

Bydgoska Masa Krytyczna zaprasza na Sylwestra 2021!

Ostatnie dni roku to tradycyjnie czas podsumowań, także tych rowerowych. Bydgoska Masa Krytyczna odbędzie się 31 grudnia 2021 roku.

Bydgoska Masa Krytyczna żyje przez cały rok, niezależnie od pogody i dni przypadających w kalendarzu. W tym roku tak się złożyło, że ostatni przejazd odbędzie się w Sylwestra, na który serdecznie zapraszamy. Czy można lepiej spędzić ten ostatni wieczór 2021 roku niż w gronie rowerzystów? 😊 Spotykamy się o godz. 18:00 na Starym Rynku i stamtąd wyruszymy na bydgoskie ulice, by zamanifestować obecność rowerzystów w ruchu ulicznym. Kończymy w tym samym miejscu symbolicznym toastem! Przejazd jest zalegalizowany i zabezpieczany przez Policję oraz organizowany w zgodzie z obowiązującymi normami pandemicznymi. Serdecznie zapraszamy!

Kiedy: 31.12.2021
Start: Stary Rynek, godz. 18:00
Dystans i trasa: 9 km
Tempo: 10-12 km/h
Wstęp: bezpłatny

A jaki był ten kończący się rok 2021?

Przerwana historia BMK

Czekaliśmy aż 15 miesięcy na odmrożenie i powrót na ulice naszego miasta. Ostatni przejazd Bydgoskiej Masy Krytycznej odbył się w marcu 2020 roku i chociaż mało kto wtedy wierzył w możliwość przerwania naszej historii, to tak jednak się stało. Dzień za dniem mijał nam na śledzeniu kolejnych rządowych rozporządzeń, aż wreszcie doczekaliśmy się – BMK powróciła w czerwcu! Cieszyliśmy się, że możemy znowu z Wami się spotkać i powrócić do dobrze znanych tematów Mas jak kobieca, Biała – pamięci Adama Sztejki, czy halloweenowa. W listopadzie odbyła się natomiast “Świetlna” Masa Krytyczna, podczas której przypominaliśmy jak ważnym elementem wyposażenia roweru, szczególnie jesienią i zimą jest oświetlenie. Partnerem tego wydarzenia był sklep Decathlon Fordon, który ufundował komplety lampek rowerowych dla uczestników przejazdu.

Niestety zaobserwowaliśmy jednak zmniejszenie frekwencji w porównaniu do przejazdów z poprzednich lat. Być może wynika to z pandemicznych obaw. Nam ich też nie brakowało, ale nie otrzymaliśmy sygnałów o chorujących na COVID Masowiczów, co potwierdza, że aktywność na otwartej przestrzeni jest bezpieczna!

Powoli i z opóźnieniami, czyli w infrastrukturze bez zmian

Przechodząc do podsumowania ostatnich miesięcy w temacie bydgoskiej infrastruktury rowerowej mamy swoiste rozdwojenie jaźni. Z jednej strony nie nadążamy z opiniowaniem projektów, które do nas trafiają i udziałem w konsultacjach społecznych, z drugiej – fizycznie nie jest realizowanych zbyt wiele inwestycji. Największą zmianą jest utworzenie pasów rowerowych na Al. Ossolińskich. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Bydgoszczy, ale nie ostatnie. Rozpoczął się również remont drogi rowerowej na ulicy Fordońskiej – wprawdzie jest to niewielki odcinek, ale możemy mówić o przełomie. Pozwala nam to rozpocząć rozmowy o infrastrukturze na całej tej ulicy. Oddano również do użytku drogi rowerowe na ulicy Kujawskiej. Ponadto zrealizowano kilka mniejszych odcinków przy okazji innych inwestycji jak np. DDR na Kolbego czy ul. Zalew. Na rozpoczęcie bardziej znaczących inwestycji przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku.

Sami natomiast postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej stojakom w miejscach publicznych takich jak placówki handlowe, przychodnie czy urzędy. Rozpoczęliśmy proces przekonywania o wyższości stojaków u-kształtnych nad “wyrwikółkami”. Odbyło się to z różnym skutkiem. Część adresatów naszych apeli wymieniła swoje stojaki, dzięki czemu w mieście przybyło ponad 100 miejsc parkingowych dla rowerów przy komfortowych i bezpiecznych stojakach u-kształtnych. Niestety wiele instytucji nadal nie zauważa potrzeb osób niezmotoryzowanych, gdyż otrzymywaliśmy negatywne odpowiedzi lub po prostu nas zignorowano. O walce z niepraktycznymi parkingami rowerowymi piszemy na bieżąco na naszym fanpage’u. Czekamy też na sygnały od Was, gdzie powinny pojawić się nowe stojaki.

Wsparcie mieszkańców potrzebne!

Co jakiś czas prosimy również Was o wsparcie. Jako Stowarzyszenie podejmujemy wiele działań, ale często to siła głosu lokalnego społeczeństwa ma kluczowe znaczenie, czy dana inwestycja zostanie zrealizowana. Taki sprawdzian bydgoszczanie przeszli w tym roku przy okazji konsultacji w sprawie wyboru najważniejszych miejskich inwestycji. Zwiększenie budżetu na rowerowe inwestycje zajęło w głosowaniu czwarte miejsce, ale inwestycje, które znalazły się na podium są również związane z rozwojem ruchu rowerowego. Natomiast do 30 grudnia trwa głosowanie w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim i tutaj również zachęcamy do wsparcia rowerowych projektów.

Na koniec 2021 roku nie podskakujemy z radości, gdyż jest jeszcze dużo do zrobienia, ale cieszymy się, że możemy go zakończyć z Wami. Do zobaczenia 31 grudnia!

Przewiń na górę