Biała_Masa_Krytyczna_2022

Biała Masa Krytyczna 2022

26 sierpnia przez Bydgoszcz przejedzie Biała Masa Krytyczna 2022. Wydarzenie to ma upamiętnić współinicjatora naszego ruchu, śp. Adama Sztejkę, a także zwrócić uwagę na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach.

27 sierpnia 2004 roku odbyła się ósma Bydgoska Masa Krytyczna. Sam przejazd odbył się zgodnie z planem, ale po jego zakończeniu rozegrał się dramat. Relacja z wypadku pojawiła się wówczas na blogu BMK.

List ten powstaje aby wspomóc Adama Sztejkę w jego walce o życie.   W piątek 27 sierpnia 2004 o godzinie 20:15 Adam Sztejka wracał z Bydgodskiej Masy Krytycznej razem z grupką rowerzystów. Jechali szosą gdańską, On na końcu. Słychać huk, w tylnie koło roweru Adama wjeżdża samochód, on sam uderza o przednią szybę, odbija się od niej i lecąc wyprzedza kilku rowerzystów. Jego ciało leży około 8 metrów od roweru. Auto staje, kierowca tłumaczy: “Wyjechał mi.”. Inny kierowca zastawia drogę, włącza awaryjne.  Wszyscy dzwonią na pogotowie, linia jest zajęta. Koleżanka Gosia siada przy Nim i mówi do Niego. Po kilku minutach pogotowie jest na miejscu, Adam jest nieprzytomny, jest plama krwi, dziwnie charczy przy oddychaniu. Trafia do szpitala, jest cały czas nieprzytomny. Ma obrzęk mózgu. W tym momencie walczy o życie, jest w stanie sztucznej śpiączki.  Kierowca jechał z prędkością 60 km/h, miał 1,5 promila alkoholu we krwi. To są dwa najważniejsze dni jego walki o życie. Jego dziewczyna wierzy, że myśląc o Nim, pomagamy mu.

Adam nie odzyskał już przytomności i zmarł 9 września w szpitalu…

Każda sierpniowa Bydgoska Masa Krytyczna przypomina nam o tym tragicznym wypadku. W najbliższy piątek, 26 sierpnia spotykamy się na Starym Rynku o godz. 18. Wszyscy przyjeżdżamy w białych koszulkach. Stamtąd wyruszymy na ulice Bydgoszczy, by zamanifestować obecność rowerzystów w ruchu ulicznym. Przejazd zakończy się przy ul. Gdańskiej w Myślęcinku w miejscu, w którym 18 lat temu doszło do tego tragicznego wypadku. Adama upamiętnimy minutą ciszy. Później chętne osoby zapraszamy na spotkanie przy ognisku. Prowiant we własnym zakresie.

Tym przejazdem chcemy też zwrócić uwagę na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa na bydgoskich drogach. Adam nie był pierwszym i ostatnim rowerzystą, który pożegnał się przedwcześnie z życiem. W zeszłym roku w naszym mieście doszło do 140 wypadków z udziałem cyklistów. Pod koniec czerwca br. doszło do śmiertelnego w skutkach potrącenia rowerzystki, która przeprowadzała rower przez przejście dla pieszych na skrzyżowaniu Kamienna-Pułaskiego.  

W tych dwóch przypadkach wina leżała po stronie kierowcy, ale nie zawsze tak jest, bo część wypadków zostaje spowodowana przez rowerzystów. Na bezpieczeństwo na pewno też ma wpływ dobra infrastruktura drogowa, która w Bydgoszczy – pod kątem podróży rowerowych – wciąż jest daleka do ideału. Wsiadając na rower lub za kierownicę auta, a nawet spacerując pamiętajmy, że życie mamy jedno, a jednym bezmyślnym ruchem czy gestem może zniszczyć nasze życie lub innych uczestników ruchu drogowego.

Biała Masa Krytyczna 2022
Kiedy: 26.08.2022
Start: Stary Rynek, godz. 18:00
Dystans i trasa: 16 km
Tempo: 10-12 km/h
Wstęp: bezpłatny

Przewiń na górę